Δράμα του Λαρς Κράουμε με τους Γιόνας Ντάσιερ, Μάικλ ντε Κόκο. Μυθοπλαστική «αναπαράσταση» της πράξης αλληλεγγύης που συνέβη στην δεκαετία του 1950, όταν οι μαθητές γυμνασίου μιας πόλης στην Ανατολική Γερμανία, προέβησαν στην δική τους, «σιωπηλή επανάσταση»: προκειμένου να συμπαρασταθούν στα θύματα της αντισοβιετικής εξέγερσης στην Ουγγαρία το 1956, κάποιοι μαθητές αποφάσισαν να τηρήσουν ενός λεπτού σιγή εν ώρα μαθήματος.
Η πράξη προκάλεσε την οργή των αρχών, τόσο στο σχολείο, όσο και στο Κόμμα που έστειλε εκπροσώπους για ανακρίσεις και τα περαιτέρω Ο Λ. Κράουμε εξετάζει με όρεξη και περιέργεια τα παράξενα εκείνα χρόνια και συγχρόνως τιμά τα παιδιά εκείνα που παρά την πίεση που τους ασκήθηκε επέλεξαν να διατηρήσουν το στόμα τους κλειστό και να μην καταδώσουν στις αρχές τον υποκινητή της σιωπηλής επανάστασης.
ΑΘΗΝΑ: ΑΙΓΛΗ – KHΦΙΣΙΑ – ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑΣ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ (Πατησίων) – ΔΑΝΑΟΣ – ΕΛΛΗ – ΑΤΛΑΝΤΙΣ – ΖΕΑ – ΤΟWN CINEMAS – ΘΕΣ/ΚΗ: ΚΟΛΟΣΣΑΙΟΝ – ΦΑΡΓΚΑΝΗ