Σύλλογος Ελλήνων Κοινωνιολόγων (Σ.Ε.Κ): Αρχαιρεσίες ΚΥΡΙΑΚΗ 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2023
Οι αρχαιρεσίες θα διεξαχθούν την Κυριακή 2 Απριλίου στο Πνευματικό Κέντρο Νέας Φιλαδέλφειας (Ν.Τρυπιά 45) και ώρες 9:00 π.μ.-7:0 0μ.μ.
Οι αρχαιρεσίες του Συλλόγου Ελλήνων Κοινωνιολόγων (Σ.Ε.Κ) θα διεξαχθούν την Κυριακή 2 Απριλίου.
Στην περιφέρεια Αττικής οι Κοινωνιολόγοι θα ψηφίσουν στο Πνευματικό Κέντρο Νέας Φιλαδέλφειας (Ν.Τρυπιά 45) και ώρες 9:00 π.μ.-7:0 0μ.μ. .
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Σ.Ε.Κ στα κοινωνικά δίκτυα οι αρχαιρεσίες του Συλλόγου θα διεξαχθούν την Κυριακή 2 Απριλίου 2023. Οι εκλογές αυτές είναι ιδιαίτερα κρίσιμες για τον κλάδο δεδομένης της απαξίωσης των κοινωνικών επιστημών που επιχειρεί η κυβέρνηση. Θυμίζουμε ότι είναι η δεύτερη σχολική χρονιά που το μάθημα της Κοινωνιολογίας δεν διδάσκεται στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση καθώς η κυβέρνηση αναίτια και χωρίς καμμιά επιστημονική τεκμηρίωση κατάργησε ως εξεταζόμενο μάθημα στις Πανελλαδικές και ως διδασκόμενο μάθημα. Μαζί με αυτό καταργήθηκε το μάθημα Βασικές Αρχές Κοινωνικών Επιστημών, και το μάθημα Σύγχρονος Κόσμος στη Β Λυκείου και μειώθηκαν οι ώρες διδασκαλίας ΤΟΥ μαθήματος Πολιτικής Παιδείας στην Α Λυκείου. Ταυτόχρονα με αυτή την πολιτική περιθωριοποιήθηκαν τα Τμήματα Κοινωνικών Επιστημών στην χώρα.
Στη συνέχεια παραθέτουμε την ανακοίνωση του Συλλόγου Ελλήνων Κοινωνιολόγων
“Αγαπητές /οι συναδέλφισσες/οι